bhp? Szybko! - bezpieczeństwo

gpsbhp.eu

specjalistyczne

Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i

bhp? Szybko! - bezpieczeństwo gpsbhp.eu
chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.


Szkolenie na miejscu czy w firmie zewnętrznej

Czy przedsiębiorca skazany jest na zatrudnianie specjalisty, czy bardziej opłacalnym będzie skorzystanie z usługi zewnętrznych w ramach szkolenia bhp, ppoż. i pierwsza pomoc. Wymagane przez prawo pracy szkolenia należy przeprowadzić w momencie przyjęcia pracownika do pracy, a także w zależności od rodzaju szkolenia trzeba je odnawiać co pewien czas. To na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania wymienionych szkoleń, zapewnienia miejsca oraz ekwiwalentu za dzień szkolenia. W zależności od wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie, mniej lub bardziej opłacalne będzie zaangażowanie firmy zewnętrznej do przeprowadzenia szkolenia. Wiele firm zajmujących się szkoleniami zawodowo, oferuje przeprowadzenie szkolenia w swojej jednostce dla niewielkiej grupy, zazwyczaj jest to połączenie chętnych z kilku zakładów. Posiadają one niewielkie sale, w których można przeprowadzić szkolenie. Jednak pracownicy muszą zazwyczaj we własnym zakresie dojechać na miejsce. Przy większej ilości pracowników i możliwości zapewnienia odpowiedniego miejsca szkolenia odbywają się w zakładzie pracy.


Czasami elementy ochrony przeciwpożarowej uwzględniane są

Prawdopodobnie żadnemu pracodawcy nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są szkolenia bhp. Każdy właściciel firmy ma jednak również inny obowiązek - musi zagwarantować pracownikom dostęp do solidnego kursu ppoż, związanego z ochroną przeciwpożarową. Czasami elementy ochrony przeciwpożarowej uwzględniane są już w kursach bezpieczeństwa i higieny pracy, ale na to trzeba zwrócić uwagę. Każda osoba, która na co dzień przebywa w jakimś zakładzie czy fabryce, powinna wiedzieć, co należy robić w przypadku pożaru.

Taka wiedza jest zabezpieczeniem dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet i życia. Chroni ona również całe miejsce pracy i otaczające je środowisko, gdyż ogień jest żywiołem, który może zaszkodzić dosłownie wszystkiemu i wszystkim. W zakresie ochrony przeciwpożarowej znaczące miejsce zajmuje też pierwsza pomoc, która nierzadko może się przydać w sytuacji, gdy już dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia. Zakład musi też dysponować odpowiednim sprzętem gaśniczym, który należy regularnie konserwować.


Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu

I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.